1990 yılında Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühedislik Fakültesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

1992-1996 TMMOB Makina Mühedisleri Odası’da Teknik Görevli olarak iş sağlığı ve güvenliği alanında çalıştı.

1997-1998 yıllarında ülkenin en büyük tekstil işletmelerinden birisi olan Sanko Holding-Asko Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikasında üretim mühendisi olarak çalıştı. Burada Kalite Yönetim Sisteminin kurulması çalışmalarına aktif olarak katıldı.

1998-2004 yılları arasında ev tekstili sektörünün güçlü kuruluşlarında birisi olan Tekerekoğlu Tekstil’de Kalite Güvence Müdürü olarak görev yaptı. Bu dönemde ISO 9001 sistemini 1994 versiyonuna uygun olarak kurdu. Yine aynı standardın 2000 revizyonuna geçiş çalışmalarını gerçekleştirdi. Şirket üst kademe yöneticileri ile çalışanlara yönelik gerçekleştirilen iş başı geliştirme (İBİGE) eğitimlerini koordine etti Bu çalışma kapsamında 2000 civarında personelin eğitimlerini gerçekleştirdi.

2004 yılında ISO 9001 Baş Tetkikçi eğitimini tamamladı ve SGS tarafından gerçekleştirilen bir çok firmanın tetkiklerine gözlemci tetkikçi olarak katıldı.

2007-2009 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri  San Jose State Ünivesitesi’nde (SJSU) Kalite Yönetim Sistemleri konusunda yüksek lisans yaptı. Yüksek Lisans tezini Yalın Üretim Teknikleri konusunda hazırladı. Yüksek Lisans Tez çalışmaları sırasında stajer olarak çalıştığı Kaliforniyada yerleşik tıbbi cihazlar üreten Abaxis Inc. kuruluşunda Proses İyileştirme ve Üretim Mühendisi olarak çalıştı.  Yalın Üretim uygulamaları gerçekleştirdi. Bu çalışamlar kapsamında ürün montaj süresini %27 oranında iyileştirdi. İstatistiksel Proses Kontrol (IPK) uygulamasını gerçeklestirmek için ölçüm yöntemleri tespit etti ve uygulanmasını sağladı. İPK ve Kalite Kontrol araçlarını kullanarak üretim süreçlerini gözlemledi ve önemli problemleri elemine etti. Böylece günlük üretimin daha sorunsuz ve öngörülebilir olmasını sağladı. Özellikle Burn-in ve Kimya test istasyonlarında etkileyici gelişmeler sagladı.

2009 yılında Society of Manufacturing Engineers tarafından organize edilen Yalın Üretim Bronz Sertifika (Lean Bronze Certificate) programını tamamladı ve sınavını geçti.

2010 yılında Türkiye’ye dönerek OBEY Verimlilik ve Yönetim Sistemleri Danışmanlığı Tic.Ltd.Şti’ni kurdu.

Bu zamana kadar aralarında DOĞTAŞ MOBİLYA, AKKİM, ESTRAM, ENA TEKSTİL, HADİM ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, KARTAL HALI, ACARSAN, MARMARA SİEGENER GALVANİZ’in yer aldığı bir çok kuruluşta kalite, verimlilik ve iş güvenliği alanında eğitimler verdi ve/veya danışmanlık yaptı.TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve Society of Manufacturing Engineers üyesidir.

2011 yılında iş güvenliği uzmanlık eğitimine katılarak İş Güvenliği Uzmanı ünvanını aldı.

2011 yılında JICA (Japan İnternational Cooperation Agency) ve KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen “Uygulamalı KOBİ Danışmanı Yetiştirme Eğitimine” katılarak “KOBİ Danışmanı” ünvanını aldı.

Halen OBEY ‘de  Genel Müdür olarak kalite, verimlilik ve iş güvenliği konularında danışmanlık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

Yetkinlikler; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri,ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ,Yalın Üretim, Kaizen, 5S, İş Güvenliği, BRC, Smed, TPM.

Yusuf Topal