saglikli_turizm

Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı

Covid-19 tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkilemiştir. İnsanlar kendilerini evleri dışındaki tüm mekanlarda güvensiz hissetmeye başlamışlardır. Bundan dolayı mecbur kalmadıkça seyahat etmemekte, yer değiştirmemekte ve kalabalık ortamlara girmemeye özen göstermektedir. Dolayısıyla sosyalleşebilecekleri alanlardan uzak durmaktadırlar.

İnsanların güvenle gidebilecekleri ortamlar sağlamak adına Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı yürürlüğe sokulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yürürlüğe sokulan bu program ile Türkiye’de tatil yapmak isteyenlere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından kendi sağlık durumuna kadar uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirler tanımlanmaktadır. Zorunlu olmayan ve tamamen gönüllülük esasına dayanan bu belgelendirme programı ile uluslararası belgelendirme kuruluşlarından belgelenme imkânı vardır.

Sağlıklı Turizm Belgesi 

Konaklama ve yeme-içme tesisleri ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetlenerek, Sağlıklı Turizm Belgesi’ni vermeye yetkili olan belgelendirme kuruluşlarınca hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yapılarak bunlara ilişkin raporlar düzenlenecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetlenecektir.

Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacaktır. Sağlıklı Turizm Belgesi logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabileceklerdir.

birlikte çalışalım!

Şirketinizi daha ileri taşımak için
deneyimlerimizden yararlanın
uzmanlarımızdan eğitim alın